Из „SAM“ режима излази се притиском на „TMS“ прекидач У НАЗАД.
Ако је радар у „SAM“ режиму рада и „TMS“ прекидач се притисне У НАПРЕД радар ће се пребацити у режим праћења једног циља („STT“).
У „STT“ режиму захвата, радар усмерава сву своју енергију ка том једном циљу што даје највећи квалитет приказа и података о циљу. Међутим, радар сада не осматра ништа осим тог једног циља и због тога не може да види друге циљеве. Такође, пријемник радарског озрачења у противничком авиону може да препозна овај види захвата и да упозори свог пилота.
Из „STT“ режима излази се притиском „TMS“ прекидача У НАЗАД. Један притисак „TMS“ прекидача у назад враћа радар у „SAM“ режим што циљ држи обележеним. Ако се „TMS“ прекидач притисне у назад два пута то ће вратити радар у „RWS“ режим рада.
Детаљи „STT“ режима рада описани су у одељку „Single Target Track (STT)“.
Прати и осматрај (енг. „Track While Scan (TWS)“) под-режим
„TWS“ режим рада показује податке који се налазе у „RWS“ и „STT“ режимима рада. Показивања у „TWS“ режиму рада су веома сличан онима у „RWS“ режиму рада. Разлика је у томе што у „TWS“-у сваки радарски контакт има своју линију вектора кретања (која показује смер кретања тог циља) и бројчану вредност висине на којој се тај циљ налази. Дакле, „TWS“ показује детаљније податке о радарским одразима (циљевима) али истовремено наставља да осматра и тражи друге радарске контакте (циљеве).
„TWS“ режим рада има неколико ограничења. Алгоритам обраде радарских података ће направити радарски запис циљева међутим, због велике запремине простора који радар покрива проћи ће неко време које је потребно за померање радарске антене и обнове радарске слике. У току померања радарске антене и тиме радарског снопа рачунар радарских података ће покушати да предвиди положај циља за следећу претрагу. Ако циљ ради нагле маневре са великим Г јединицама или брзо мења правац лета, рачунар радарских података може погрешно да претпостави следећи положај тог циља и тиме изгуби циљ. У таквим случајевима ловац може веома лако да постане плен.
„TWS“ режим рада омогућава истовремено, брзо гађање више циљева ракетом „AIM-120“. Међутим квалитет праћења циљева је мањи него у „SAM“ и још мањи него у „STT“ режиму. Али када се ракетом „AIM-120“ гађа у „TWS“ режиму сигнализатор радарских озрањења у авиону који је гађан није у стању да то открије. Што значи да ће пилот гађаног авиона да добије сигнализацију да је гађан тек када радар ракете, која је већ поприлично близу, пређе у завршно активно самонавођење.
Радар може да направи до десет радарских записа зависно од података који се добијају прелазом радарског снопа по простору који се претражује. Запремина простора који се претражује слична је оној у „RWS“ режиму с тим што је антена радара ограничена на три реда по елевацији и ±25⁰ по азимута када се циљ захвати.
Постоји четири врсте приказа радарских одраза (циљева) зависно од приоритета: Пронађен циљ (енг. „Search Target“), Праћен циљ (енг. „Track Target“), Системски циљ (енг. „System Target“) и Обележени циљ (енг. „Bugged Target“).
Пронађен циљ (Search Target). Мали квадратићи представљају радарске контакте пронађених циљева слично приказу у „RWS“ режиму. Количина података о оваквим одразима није довољна да се успостави приказ праћеног циља.
Приказ оваквих циљева ће се изгубити ако се не повећа количина података (квалитет одраза) о њима у неколико прелаза радарског снопа. Ако се повећа квалитет одраза, унутар два прелаза радарског снопа, приказ циља се мења у Праћен Циљ.
Праћен циљ (Track Target). Праћени циљеви су приказани као попуњени, већи квадратићи са линијом вектора која показује правац њиховог кретања. Висина праћених циљева (у хиљадама стопа) се налази испод сваког циља. Радар може да истовремено показује до 10 праћених циљева.
О праћеном циљу има довољно података који омогућавају додатне радње с њима. Када се на пример провери државна припадност (енг. „IFF“) и потврди да циљ није ТУЂ, тај радарски контакт (циљ) се остави у режиму Праћен Циљ и прелази се на друге радарске контакте (циљеве) ради њихове даље обраде. Радарски контакти (циљеви) који су занимљиви за даљу обраду могу се пребацити у режим Системског Циља.
Системски циљ („System Target“). Системски циљеви су они који су најважнији у датом тренутку. Приказани су као празни квадратићи и имају линију вектора (правац кретања) и бројчани податак о њиховој висини.
Праћени циљеви пребацују се у Системске циљеве на два начина: (1) на праћени циљ се постави нишан и „TMS“ прекидач се гурне НА ГОРЕ, што ће тај један циљ да пребаци у Системски. (2) на пилотској палици се „TMS“ прекидач гурне У ДЕСНО што се ће све Праћене циљеве пребацити у Системске уколико нема ниједног другог циља који се тренутно Системски.
Системски циљ се сада може додатно обрађивати постављањем нишана на њега.
Ово ће ограничити померање радарске антене у три реда по елевацији и ±25 степени по азимуту тако да радарски сноп чешће прелази преко циља, бољи је квалитет података о циљу и смањује се могућност губитка циља са радара. Ово још увек није захваћен циљ што је потребо за лансирање „AIM-120“ ракете, али овакав циљ је сада спреман за даљу обраду.
Приоритетни (системски) циљ је онај на коме је нишан а ниша се може поставити на било који циљ на радарском приказу. Ако се нишан склони са свих циљева радар се враћа у редовни режим осматрања.
Системски циљеви се могу обележити тако што се нишан постави на системски циљ и прекидач „TMS“ на пилотској палици се помери НА ГОРЕ. Ово ће обележени циљ ставити у средину радарског снопа величине 3 реда по елевацији и ±25 степени по азимуту што умањује могућност да се обележени циљ изгуби са радара.
Обележени циљ (енг. „Bugged Target“). Обележени циљ је циљ највећег приоритета у односу на све циљеве који су на радарском приказу и то је циљ на који ће, ако се лансира полетети ракета „AIM-120“. Обележени циљ је на радарском приказу показан као заокружени троугао.
Померање „TMS“ прекидача У ДЕСНО ће обележити најближи системски циљ. Следећи притисци „TMS“ прекидача У ДЕСНО ће редом прелазити на системске циљеве и обележавати их.
Истовремено дејство ракетама „AIM-120“ на више циљева је могуће и ради се на следећи начин: циљеви које треба гађати се пребаце из Праћених у Системске. Затим се најприоритетнији циљ Обележи и ракета се лансира на тај циљ. Затим се одабере следећи циљ, тај циљ се Обележи и на њега се лансира ракета. Ова процедура се понови онолико пута колико има ракета на авиону или циљева на радару.
Обележени циљеви се могу пребацити у режим Праћења Једног Циља (енг. „STT“) тако што се нишан постави на обележени циљ и „TMS“ прекидач притисне НА ГОРЕ.
Померање „ТМS“ прекидача НА ДОЛЕ ће пребацити радар из „STT“ у „TWS“ режим рада. Свако следеће померање „TMS“ прекидача на доле ће уназад враћати режим обраде радарских одраза (циљева).
=4с= Хајдук Вељко
Горан Баџић